THE PUSH

W zeszłym tygodniu było filmowo, więc dzisiaj polecę wam jedną z ostatnio przeczytanych przeze mnie książek o tematyce wspinaczkowej – The Push Tommyego Caldwella.

O Tommym Caldwellu pisałam już przy okazji recenzji filmu The Dawn Wall, więc możecie go już kojarzyć. Niezmiennie jest on w czołówce światowego wspinania, co chyba wystarczająco zachęca do sięgnięcia po jego biografię. Jeżeli jednak chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej pozycji to czytajcie dalej (nie ma spoilerów).

Książka czekała na mojej półce już jakiś czas, bo spora i po angielsku, a poza tym przecież oglądnęłam już film. Długo zwlekałam i żałuję, bo przeczytałam ją jednym tchem.

Jako, że nie chcę zdradzać wam fabuły, poniżej wklejam komentarz na jej temat z którym zgadzam się w 100% (wiem, że życie Tommyego nie jest żadną tajemnicą, ale jak nie znacie jego historii to po co psuć sobie zabawę z jej poznawania? ;-)).

„Historia Caldwella jest jedną z najlepszych. Czytelnik dostaje coś więcej niż tylko wspinaczkową przygodę. Ma wgląd w to, jak można znieść miażdżące niepowodzenia i pozostawać przy spektakularnej wizji.”

~ Jim Collins

No dobra – co mnie zaskoczyło? Zdecydowanie sposób w jaki Tommy napisał tę książkę. Nie żeby wspinacz nie potrafił się ładnie wyrażać, ale nie spodziewałam się tak 'poetyckich’ opisów. W ogóle cała książka chociaż biograficzna to poprowadzona jest w sposób przypominający raczej powieść. A może po prostu historia jest tak fascynująca jak dobry scenariusz? Tak czy siak lektura jest wciągającym, poruszającym i mega motywującym 'page-turnerem’.

WIem, wiem… tylko wychwalam (słabej książki przecież bym wam nie polecała), ale muszę wspomnieć tutaj o jeszcze jednym elemencie, który uważam za naprawdę udany. Każdy z dwudziestujeden rozdziałów zaczyna się wspomnieniami Tommyego, które naprowadzają na główny temat i problematykę fragmentu. I chociaż książka już i tak jest osobista, bo Tommy dzieli się wszystkimi swoimi emocjami i przeżyciami (od depresji po euforię) to wydaję mi się, że ten zabieg jeszcze bardziej to wzmacnia.

Przyznam, językiem angielskim władam dobrze. Jednak mimo to nie byłam przekonana czy 454 stronna książka jest dobrym wyborem na rozpoczęcie czytania w języku obcym. Jeżeli jednak wasz zasób słownictwa jest ponad przeciętną to na pewno nie będziecie mieć problemu z wejściem w fabułę. I chociaż historia napisana jest w sposób przystępny dla osób nieobeznanych z opisywanym sportem to polecam jednak zapoznać się wcześniej z nazewnictwem sprzętu wspinaczkowego 😉

Ja tylko o tym oryginale… Ale nie martwcie się! Jeżeli wolicie sięgnąć po przetłumaczoną wersję to szukajcie jej pod tytułem „Presja”.

Miłej lektury!

Daj znać jak Ci się spodobało.

Sprawdź również :

111 LAT TOPRU

„[…]dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów jestem, na każde wezwanie Naczelnika lub jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawie się w oznaczonym miejscu i godzinie odpowiednio na wyprawę zaopatrzony i udam się w góry według marszruty i wskazań Naczelnika lub jego Zastępcy w celu poszukiwań zaginionego i niesienia mu pomocy.” ~ fragment przysięgi TOPR

10 ZALET NURKOWANIA

WOW! Dzisiaj mija siedem lat odkąd zostałam certyfikowanym nurkiem PADI. Gdyby tylko było to możliwe to na pewno byłabym teraz pod wodą, no ale cóż… jest jak jest. Dlatego, skoro siedzę w domu, wzięło mnie na wspominki z dive’ów w różnych zakątkach świata. A kiedy już odkopałam w pamięci te godziny spędzone w podwodnym świecie zorientowałam się, jak wiele nurkowych zachowań można wykorzystać na powierzchni. Jakie są więc zalety nurkowania?

TOP 5 PODCASTÓW

Moim największym odkryciem kwarantanny okazały się podcasty. Co prawda słuchałam kilku przed wybuchem pandemii, ale to właśnie siedząc w domu i szukając rozrywki znalazłam większość perełek, które polecę wam w tym poście. Sprawiły one, że teraz to właśnie słuchowiska zajmują najwięcej miejsca w moim telefonie, a aplikacja podcastów znalazła się na jego głównym ekranie.

THE PUSH

W zeszłym tygodniu było filmowo, więc dzisiaj polecę wam jedną z ostatnio przeczytanych przeze mnie książek o tematyce wspinaczkowej – The Push Tommyego Caldwella

fot. Chris Buckard

UNDER AN ARCTIC SKY

Czy wy, tak jak ja w czasie kwarantanny nadrabiacie zaległości filmowe i książkowe? Jeżeli tak to mam nadzieję przypadnie wam do gustu moja nowa seria postów, w których będę polecać wam różne według mnie ciekawe pozycje. Propozycją na ten tydzień jest produkcja Sweatpants Media – Under an Arctic Sky w reżyserii Chris’a Burkard’a.

PL