PODSUMOWANIE TYGODNIA 22-27.10

Jesteście ciekawi co działo się w górach i skałkach w tym tygodniu? Jeżeli tak to przed wami kilka ważnych według mnie wydarzeń z 22.10-27.10.2018r.

DAVID LAMA SAMOTNIE W HIMALAJACH NA LUANG RI

DAVID LAMA

David to austriacki wspinacz i alpinista. Jest znany z pierwszego klasycznego przejścia drogi Compressor Route na Cerro Torre oraz triumfu na Pucharze Świata IFSC w boulderingu i wspinaczce z asekuracją w 2008 r.

LUANG RI

Luang Ri jeszcze był dotychczas dziewiczym szczytem himalajskim o wysokości 6895 m n.p.m.

Davidowi udało się poprowadzić drogę zachodnią flanką (stroną) sześciotysięcznika.O bycie pierwszym zdobywcą Luang Ri alpinista walczył 3 lata.Pierwsza wyprawa w 2015 r., na którą Austriak postanowił pojechać wraz z liderem zespołu The North Face – Conradem Ankerem dotarła powyżej 6000 m n.p.m. Tak jak wcześniejsze ekspedycje zostali pokonani przez górę.Kolejny rok, kolejna próba, ten sam skład i niestety spore problemy. Z początku wszystko szło dobrze. No właśnie – z początku. Po dotarciu na wysokość ok. 6000 m partner Davida osłabł, a ból w klatce piersiowej wymusił szybki powrót wspinaczy do bazy. Stamtąd Conrad został przetransportowany do szpitala, w którym zdiagnozowano atak serca. Lama, został w bazie i po trzech dniach samotnej wspinaczki dotarł na 6700 m n.p.m. Jednak wyczerpanie wzięło górę i David zawrócił.Do trzech razy sztuka. Austriak wrócił pod Luang Ri w październiku tego roku i jako pierwszy stanął na jego szczycie! Brawo!

Mimo tego, że nie znamy jeszcze szczegółów wyczyn Lamy uważany jest za godny Złotego Czekana za 2018 r. Co o tym myślicie?

RUMUŃSKA DROGA NA PUMORI

ROMEO POPA, ZSOLT TOROK I TEOFIL VLAD

Tak prezentuje się świetny skład rumuńskiej wyprawy w okolice Mt Everestu.

PUMORI

Pumori to himalajski szczyt na granicy między Nepalem a Chinami o wysokości 7161 m n.p.m.

Rumuni swoją wspinaczkę rozpoczęli w okolicach szkockiej drogi z 1986 r. Po trzech dniach w ścianie, gdy dotarli na grań, z powodu mocnego wiatru musieli przeczekać jeden dzień w namiotach. Po biwaku w trudnych warunkach pogodowych team zdobył 7161 m. , a następnie bezpiecznie zszedł do bazy.

Nową, wytyczona przez nich 1100 m drogę nazwali Les voyages de petit prince, czyli Podróże Małego Księcia. Wam też się podoba?

PRZEJŚCIA W SKAŁKACH

JULIJA KRUDER

Zainspirowana swoim bratem (tegorocznym mistrzem świata w boulderingu) Jernejem, Słowenka Julija Kruder spróbowała Deep Water Solo (wspinaczka bez asekuracji nad głęboką wodą) na Majorce. Julija dopiero stawia swoje pierwsze kroki w DWS, co nie znaczy, że zaczęła od prostej drogi. Zdecydowała się bowiem na Weatherman o wycenie 8a+! Jest to prawdopodobnie najtrudniejsze Deep Water Solo zrobione przez kobietę.

BARBRA ZANGLER

Znowu będzie o kobiecie. Tym razem o Austriaczce Barbarze Zangerl, która na swoim koncie ma już kilka imponujących przejść o trudnościach 8a+-9a. Barbara zmierzyła się z 230 m wielowyciągową drogą Sangre de Toro w Austrii, wytyczoną przez Alexa Lugera.

Daj znać jak Ci się spodobało.

Anna Bednarczyk

grafp@pro.onet.pl

Podziwiam zawsze ludzi, którzy są tak wytrwali w dążeniu do celu. Gratulacje dla Dawida Lamy

biegnacamama

biegnacamama@gmail.com

Wspinacze wykonują bardzo ciężką pracę, ja nigdy bym nie zdecydowała się by być jedną z tych opisanych wyżej. Jednak szanuję to bardzo i oby dobrych wieści bylo jak najwięcej.

Sprawdź również :

BARDZO KRÓTKA HISTORIA BOULDERINGU

Czym jest bouldering, kto go stworzył, i kto go uprawia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w krótkiej historii boulderingu.

LODOWY SPRINTER – wywiad

Dani Arnold to szwajcarski wspinacz lodowy i mikstowy. Na swoim koncie ma już najszybsze wejścia bez asekuracji na takie szczyty jak Matterhorn czy Grandes Jorasses.

DIVE CLIMB REPEAT

Jeżeli ktoś z was śledzi mnie na Instagramie albo Facebooku wie, że jestem nurkiem z licencją PADI. Co najbardziej lubię w tym sporcie i gdzie schodziłam pod wodę?

KOBIETY TEŻ BYŁY NA EL CAP!

Od jakiegoś czasu słyszymy głównie o mężczyznach działających na El Capitan w Yosemite. Co prawda nie wyprzedziły mężczyzn, którzy zdobyli szczyt jakieś 20 lat wcześniej, ale na pewno bardzo ich zaskoczyły.

THE DAWN WALL – recenzja

W czwartek 25.10.2018 w kinach można było premierowo obejrzeć film obowiązkowy na liście każdego sympatyka wspinaczki – The Dawn Wall w reżyserii Josha Lowella i Petera Mortimera.

PL