K2 SKI CHALLENGE
K2 SKI CHALLENGE to projekt, podczas którego Andrzej Bargiel jako pierwszy w historii zjechał na nartach z K2. Wyczyn ten można opisać słowem – WOW. Jak udało się to Jędrkowi, jakie są jego wcześniejsze osiągnięcia i kto towarzyszył mu podczas wyprawy?
Wejście na najtrudniejszy szczyt świata to za mało? Andrzej Bargiel ma sposób na dodatkową dawkę adrenaliny – zjechać na nartach.Jędrek to trzykrotny mistrz Polski w skialpiniźmie, himalaista, biegacz górski, ratownik TOPR i laureat Kolosa. Dokonał pierwszych zjazdów na nartach z czterech ośmiotysięczników w tym z Broad Peaku. Ustanowił rekord trasy biegu Elbrus Race oraz szybkości zdobycia tytułu Śnieżnej Pantery (niecały miesiąc). Co by tu dużo nie mówić, nieźle!
15 czerwca wrócił do Karakorum podjąć drugą próbę realizacji swojego projektu. Najpierw potrzebna była aklimatyzacja, którą zdobywali na Gaszerbrumie II. Z powodu wyjątkowo dużych opadów śniegu nie doszli nawet do obozu II, i 9 lipca zameldowali się w bazie pod K2. Z Januszem Gołębiem wspólnie doszli do obozu III, a dalej, do obozu IV i wyżej Andrzej poszedł już sam. Atak szczytowy zaplanowali na 21 lipca, ale ostatecznie to dzień później zapisał się na kartach historii, zjeżdżając ze swojego czwartego, a jednocześnie najtrudniejszego szczytu. Co chwilę zaglądałam na Facebooka i Instagrama Andrzeja i nie tylko, czekając na wieści najpierw, że jest na szczycie, aż wreszcie, że jest już u podstawy góry!
Ale, ale… to nie był jedyny Bargiel na wyprawie, który czegoś dokonał. Bartek Bargiel, młodszy brat i pilot drona dokumentujący, jak nikt nigdy dotąd wyprawę z lotu ptaka, uratował zaginionego na Broad Peaku Brytyjczyka. Wydawało się, że szanse na pomoc są marne, ale sprzęt odpalono, a Ricka Allena odnaleziono (ale rymy). Bartek podleciał do wspinacza dronem, a następnie pokierowany przez niego dał znać ludziom w obozie, którzy poszli bo Ricka. To pokazuje ile możliwości daje nam technologia!
Co do dokumentacji w postaci zdjęć i filmów, Bartek nie był z tym sam. W podróż pojechał z nimi również Marek Ogień, fotograf robiący naprawdę świetne zdjęcia. Nie widziałam, żeby z jakiejś wyprawy były one tak dobre i profesjonalne. Poza tym filmik ze szczytu… jeżeli ktoś tego nie widział, to naprawdę warto!
To jeszcze nie ostatni raz kiedy słyszymy o Jędrku. Jego projekt Hic Sunt Leones, o którym więcej możecie poczytać na jego stronie, przewiduje jeszcze więcej zjazdów.
111 LAT TOPRU
„[…]dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów jestem, na każde wezwanie Naczelnika lub jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawie się w oznaczonym miejscu i godzinie odpowiednio na wyprawę zaopatrzony i udam się w góry według marszruty i wskazań Naczelnika lub jego Zastępcy w celu poszukiwań zaginionego i niesienia mu pomocy.” ~ fragment przysięgi TOPR
10 ZALET NURKOWANIA
WOW! Dzisiaj mija siedem lat odkąd zostałam certyfikowanym nurkiem PADI. Gdyby tylko było to możliwe to na pewno byłabym teraz pod wodą, no ale cóż… jest jak jest. Dlatego, skoro siedzę w domu, wzięło mnie na wspominki z dive’ów w różnych zakątkach świata. A kiedy już odkopałam w pamięci te godziny spędzone w podwodnym świecie zorientowałam się, jak wiele nurkowych zachowań można wykorzystać na powierzchni. Jakie są więc zalety nurkowania?
TOP 5 PODCASTÓW
Moim największym odkryciem kwarantanny okazały się podcasty. Co prawda słuchałam kilku przed wybuchem pandemii, ale to właśnie siedząc w domu i szukając rozrywki znalazłam większość perełek, które polecę wam w tym poście. Sprawiły one, że teraz to właśnie słuchowiska zajmują najwięcej miejsca w moim telefonie, a aplikacja podcastów znalazła się na jego głównym ekranie.
fot. Chris Buckard
UNDER AN ARCTIC SKY
Czy wy, tak jak ja w czasie kwarantanny nadrabiacie zaległości filmowe i książkowe? Jeżeli tak to mam nadzieję przypadnie wam do gustu moja nowa seria postów, w których będę polecać wam różne według mnie ciekawe pozycje. Propozycją na ten tydzień jest produkcja Sweatpants Media – Under an Arctic Sky w reżyserii Chris’a Burkard’a.