KOBIETY TEŻ BYŁY NA EL CAP!

Tak dokładnie! Od jakiegoś czasu słyszymy głównie o mężczyznach działających na El Capitan w Yosemite – z tych bardziej znanych to Tommy Caldwell, Alex Honnold czy Adam Ondra. Pierwsze kobiety wspinające się na El Capie, działały tam jeszcze zanim Ci przed chwilą wspomniani się urodzili. Co prawda nie wyprzedziły mężczyzn, którzy zdobyli szczyt jakieś 20 lat wcześniej, ale na pewno bardzo ich zaskoczyły.

BEVERLY JOHNSON I SIBYLLE HECHTEL

Beverly i Sibylle jako pierwsze dotarły na szczyt drogą Triple Direct już we wrześniu 1973r. Beverly zaczęła działać na El Capitan kilka miesięcy wcześniej, ale to były tylko próby.


,,Someone yelled : There’s a woman climbing in the canyon! So like four different groups of people, you know, just repelled off whatever kind they were on and wanted to walk down and see who the heck it was, because they’d never seen a woman climbing in 'Eldorado’.”

,,Ktoś krzyknął : W kanionie jest kobieta! Więc jakieś cztery różne grupy ludzi odpadły, niezależnie od tego, w jakim stanie były i chcieli zejść, żeby zobaczyć kto to jest, bo nigdy nie widzieli kobiety wspinającej się na ,,Eldorado”.”

~Jim Erickson


,,I think they were making bets on us. I think there was a betting pool down there and I think half the people or maybe more than a half were betting we’re gonna make it and the rest of people were betting we weren’t gonna make it.”

,,Myśle, że zakładali się o nas. Wydaje mi się, że na dole był zakład bukmacherski i myślę, że połowa, a może ponad połowa obstawiała, że nam się uda, a reszta, że nie damy rady.”

~Sibylle Hechtel


Johnson jednak na tym nie poprzestała i pięć lat później jako pierwsza kobieta przesolowała El Cap w przeciągu 10 dni.

MOLLY HIGGINS I BARB EASTMAN

Molly z Barb powtarzają dokonanie Amerykanek inną drogą, bo The Nose w 1977 r.

LYNN HILL

Lynn przechodzi free The Nose w 1993 r. nie tylko jako pierwsza kobieta, ale również pierwszy człowiek w tym stylu. Zajęło jej to 4 dni, a rok później już tylko 23 godziny.


,,You don’t have to be a man to do something that’s 'out there’ as a first ascent. Obviously people tried to do that route and they failed on it and so if a lot of good climbers have come and tried to do it and failed and a woman comes and does it first it’s really meaningful. That was my underlying motivation.”

,,Nie musisz być mężczyzną, aby dokonać 'gdzieś tam’ pierwszego wejścia. Oczywiście ludzie próbowali zrobić tą drogę i im się nie udało. Skoro wielu świetnych wspinaczy starało się to zrobić i odpuścili, a przychodzi kobieta i dokonuje tego, to jest to. To była moja główna motywacja.”

~Lynn Hill


Lynn wróciła właśnie na El Capitan po 25 latach z zamiarem ponownego przejścia The Nose. Czy pobije swój rekord? Powodzenia!

Daj znać jak Ci się spodobało.

Sprawdź również :

JUREK KUKUCZKA

What is bouldering about, who created it, and who does it? Answers for these ans other questions you'll find in this really brief history of bouldering.

LODOWY SPRINTER – wywiad

There is no english version available yet.

DIVE CLIMB REPEAT

Jeżeli ktoś z was śledzi mnie na Instagramie albo Facebooku wie, że jestem nurkiem z licencją PADI. Co najbardziej lubię w tym sporcie i gdzie schodziłam pod wodę?

THE DAWN WALL – recenzja

W czwartek 25.10.2018 w kinach można było premierowo obejrzeć film obowiązkowy na liście każdego sympatyka wspinaczki – The Dawn Wall w reżyserii Josha Lowella i Petera Mortimera.

JUREK KUKUCZKA

,,Zobaczyłem, że ludzie wspinają się na rękach po pionowej ścianie. Dotknąłem skały, podciągnąłem się, wyczułem,że nie tylko jakoś się trzymam, ale potrafię ja jakoś pokonać. Tak odkryłem zupełnie dla mnie nowy, pionowy świat. Od tej pory wszystko inne przestało się liczyć.”

EN