K2 SKI CHALLENGE

K2 SKI CHALLENGE to projekt, podczas którego Andrzej Bargiel jako pierwszy w historii zjechał na nartach z K2. Wyczyn ten można opisać słowem – WOW. Jak udało się to Jędrkowi, jakie są jego wcześniejsze osiągnięcia i kto towarzyszył mu podczas wyprawy?

Wejście na najtrudniejszy szczyt świata to za mało? Andrzej Bargiel ma sposób na dodatkową dawkę adrenaliny – zjechać na nartach.Jędrek to trzykrotny mistrz Polski w skialpiniźmie, himalaista, biegacz górski, ratownik TOPR i laureat Kolosa. Dokonał pierwszych zjazdów na nartach z czterech ośmiotysięczników w tym z Broad Peaku. Ustanowił rekord trasy biegu Elbrus Race oraz szybkości zdobycia tytułu Śnieżnej Pantery (niecały miesiąc). Co by tu dużo nie mówić, nieźle!


15 czerwca wrócił do Karakorum podjąć drugą próbę realizacji swojego projektu. Najpierw potrzebna była aklimatyzacja, którą zdobywali na Gaszerbrumie II. Z powodu wyjątkowo dużych opadów śniegu nie doszli nawet do obozu II, i 9 lipca zameldowali się w bazie pod K2. Z Januszem Gołębiem wspólnie doszli do obozu III, a dalej, do obozu IV i wyżej Andrzej poszedł już sam. Atak szczytowy zaplanowali na 21 lipca, ale ostatecznie to dzień później zapisał się na kartach historii, zjeżdżając ze swojego czwartego, a jednocześnie najtrudniejszego szczytu. Co chwilę zaglądałam na Facebooka i Instagrama Andrzeja i nie tylko, czekając na wieści najpierw, że jest na szczycie, aż wreszcie, że jest już u podstawy góry!


Ale, ale… to nie był jedyny Bargiel na wyprawie, który czegoś dokonał. Bartek Bargiel, młodszy brat i pilot drona dokumentujący, jak nikt nigdy dotąd wyprawę z lotu ptaka, uratował zaginionego na Broad Peaku Brytyjczyka. Wydawało się, że szanse na pomoc są marne, ale sprzęt odpalono, a Ricka Allena odnaleziono (ale rymy). Bartek podleciał do wspinacza dronem, a następnie pokierowany przez niego dał znać ludziom w obozie, którzy poszli bo Ricka. To pokazuje ile możliwości daje nam technologia!


Co do dokumentacji w postaci zdjęć i filmów, Bartek nie był z tym sam. W podróż pojechał z nimi również Marek Ogień, fotograf robiący naprawdę świetne zdjęcia. Nie widziałam, żeby z jakiejś wyprawy były one tak dobre i profesjonalne. Poza tym filmik ze szczytu… jeżeli ktoś tego nie widział, to naprawdę warto!


To jeszcze nie ostatni raz kiedy słyszymy o Jędrku. Jego projekt Hic Sunt Leones, o którym więcej możecie poczytać na jego stronie, przewiduje jeszcze więcej zjazdów.

Daj znać jak Ci się spodobało.

Sprawdź również :

111 LAT TOPRU

„[…]dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów jestem, na każde wezwanie Naczelnika lub jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawie się w oznaczonym miejscu i godzinie odpowiednio na wyprawę zaopatrzony i udam się w góry według marszruty i wskazań Naczelnika lub jego Zastępcy w celu poszukiwań zaginionego i niesienia mu pomocy.” ~ fragment przysięgi TOPR

10 ADVANTAGES OF DIVING

WOW! Today is seven years since I became a PADI Certified Diver. If only it was possible, I would definitely be under the water now, but well… it is what it is. That's why, since I am sitting at home, I recall dives in different parts of the world. And when I dug up those hours spent in the underwater world in my memory, I realized how many diving behaviors can be used on the surface. So what are the advantages of diving?

TOP 5 PODCASTS

Podcasts turned out to be my biggest quarantine discovery. It is true that I listened to a few before the outbreak of the pandemic, but it was sitting at home looking for entertainment that I found most of the gems that I will recommend to you in this post. Right now podcasts app take up the most space on my phone and is on its main screen.

THE PUSH

W zeszłym tygodniu było filmowo, więc dzisiaj polecę wam jedną z ostatnio przeczytanych przeze mnie książek o tematyce wspinaczkowej – The Push Tommyego Caldwella

fot. Chris Buckard

UNDER AN ARCTIC SKY

Czy wy, tak jak ja w czasie kwarantanny nadrabiacie zaległości filmowe i książkowe? Jeżeli tak to mam nadzieję przypadnie wam do gustu moja nowa seria postów, w których będę polecać wam różne według mnie ciekawe pozycje. Propozycją na ten tydzień jest produkcja Sweatpants Media – Under an Arctic Sky w reżyserii Chris’a Burkard’a.

EN