DIRTY ALEX

Alex MadIntyre zaczynał na Uniwersytecie Leeds jako lider młodszych studentów, a skończył na ośmiotysięczniku – Annapurnie (8091 m n.p.m.). Jutro angielski wspinacz, alpinista i himalaista, chętnie współpracujący z Polakami obchodziłby 64 urodziny.

Dlaczego Dirty? Bo miał (jak widać na załączonym obrazku) luźny styl życia.


Jak wcześniej wspomniałam w czasie studiów dowodził grupą wspinaczy, którzy dużo i efektownie działali w Alpach. Wprowadzili na wielkie ściany tego europejskiego łańcuchu górskiego szybkie techniki zimowe wcześniej znane z gór Szkocji. Były to m.in. technika frontalna czyli chodzenie na przednich zębach raków z dwoma krótkimi czekanami w rękach.

W wieku 21 lat wraz z uniwersytecką grupą, w zaskakująco krótkim czasie (bo zajęło im to zaledwie jeden dzień) przeszedł lodową drogę przez Całun na Grandes Jorasses. Natomiast rok później ten sam zespół zdobył ścianę Eigeru i dwie nowe drogi lodowe na górze z przed roku.

Na tych osiągnięciach zakończył działalność w Alpach, a zaczął w górach wysokich. W górach Azji stał się promotorem stylu alpejskiego – ,,na lekko”. Tym sposobem w przeciągu pięciu lat wyprawy polsko-brytyjskie z jego udziałem dokonały najlepszych (przynajmniej wtedy) wielkościanowych przejść w Hindukuszu i Himalajach.

Wraz z Wojciechem Kurtyką stanowili East-West Precipice Group – filar tych ekspedycji. Duet ten (dwukrotnie z przyjacielem Johnem Porterem) poprowadził drogi ścianami Kohe Bandaka, Changabang czy ośmiotysięcznego Dhaulaghiri.


MacIntyre miał też okazję współpracować z Jerzym Kukuczką na Makalu. Niestety była to tylko próba nowej drogi, a szczyt zdobył jedynie polak.Kolejny rok okazał się (po części) bardziej udany. Brytyjczykowi udało się zdobyć masyw Sziszapangmy co zaobfitowało dwiema nowymi drogami. Natomiast jesienna wyprawa na Annapurnę okazała się tragiczna. W trakcie wspinaczki odosobniony kamień spadł na głowę Alexa zrzucając go ok. 500 m do szczeliny pod ścianą.


,,Ambicją stało się pokonanie ściany. Styl przejścia stał się obsesją.”

~Alex MacIntyre

Daj znać jak Ci się spodobało.

Sprawdź również :

BARDZO KRÓTKA HISTORIA BOULDERINGU

Czym jest bouldering, kto go stworzył, i kto go uprawia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w krótkiej historii boulderingu.

LODOWY SPRINTER – wywiad

Dani Arnold to szwajcarski wspinacz lodowy i mikstowy. Na swoim koncie ma już najszybsze wejścia bez asekuracji na takie szczyty jak Matterhorn czy Grandes Jorasses.

DIVE CLIMB REPEAT

Jeżeli ktoś z was śledzi mnie na Instagramie albo Facebooku wie, że jestem nurkiem z licencją PADI. Co najbardziej lubię w tym sporcie i gdzie schodziłam pod wodę?

KOBIETY TEŻ BYŁY NA EL CAP!

Od jakiegoś czasu słyszymy głównie o mężczyznach działających na El Capitan w Yosemite. Co prawda nie wyprzedziły mężczyzn, którzy zdobyli szczyt jakieś 20 lat wcześniej, ale na pewno bardzo ich zaskoczyły.

THE DAWN WALL – recenzja

W czwartek 25.10.2018 w kinach można było premierowo obejrzeć film obowiązkowy na liście każdego sympatyka wspinaczki – The Dawn Wall w reżyserii Josha Lowella i Petera Mortimera.

PL