PODSUMOWANIE TYGODNIA 22-27.10

Jesteście ciekawi co działo się w górach i skałkach w tym tygodniu? Jeżeli tak to przed wami kilka ważnych według mnie wydarzeń z 22.10-27.10.2018r.

DAVID LAMA SAMOTNIE W HIMALAJACH NA LUANG RI

DAVID LAMA

David to austriacki wspinacz i alpinista. Jest znany z pierwszego klasycznego przejścia drogi Compressor Route na Cerro Torre oraz triumfu na Pucharze Świata IFSC w boulderingu i wspinaczce z asekuracją w 2008 r.

LUANG RI

Luang Ri jeszcze był dotychczas dziewiczym szczytem himalajskim o wysokości 6895 m n.p.m.

Davidowi udało się poprowadzić drogę zachodnią flanką (stroną) sześciotysięcznika.O bycie pierwszym zdobywcą Luang Ri alpinista walczył 3 lata.Pierwsza wyprawa w 2015 r., na którą Austriak postanowił pojechać wraz z liderem zespołu The North Face – Conradem Ankerem dotarła powyżej 6000 m n.p.m. Tak jak wcześniejsze ekspedycje zostali pokonani przez górę.Kolejny rok, kolejna próba, ten sam skład i niestety spore problemy. Z początku wszystko szło dobrze. No właśnie – z początku. Po dotarciu na wysokość ok. 6000 m partner Davida osłabł, a ból w klatce piersiowej wymusił szybki powrót wspinaczy do bazy. Stamtąd Conrad został przetransportowany do szpitala, w którym zdiagnozowano atak serca. Lama, został w bazie i po trzech dniach samotnej wspinaczki dotarł na 6700 m n.p.m. Jednak wyczerpanie wzięło górę i David zawrócił.Do trzech razy sztuka. Austriak wrócił pod Luang Ri w październiku tego roku i jako pierwszy stanął na jego szczycie! Brawo!

Mimo tego, że nie znamy jeszcze szczegółów wyczyn Lamy uważany jest za godny Złotego Czekana za 2018 r. Co o tym myślicie?

RUMUŃSKA DROGA NA PUMORI

ROMEO POPA, ZSOLT TOROK I TEOFIL VLAD

Tak prezentuje się świetny skład rumuńskiej wyprawy w okolice Mt Everestu.

PUMORI

Pumori to himalajski szczyt na granicy między Nepalem a Chinami o wysokości 7161 m n.p.m.

Rumuni swoją wspinaczkę rozpoczęli w okolicach szkockiej drogi z 1986 r. Po trzech dniach w ścianie, gdy dotarli na grań, z powodu mocnego wiatru musieli przeczekać jeden dzień w namiotach. Po biwaku w trudnych warunkach pogodowych team zdobył 7161 m. , a następnie bezpiecznie zszedł do bazy.

Nową, wytyczona przez nich 1100 m drogę nazwali Les voyages de petit prince, czyli Podróże Małego Księcia. Wam też się podoba?

PRZEJŚCIA W SKAŁKACH

JULIJA KRUDER

Zainspirowana swoim bratem (tegorocznym mistrzem świata w boulderingu) Jernejem, Słowenka Julija Kruder spróbowała Deep Water Solo (wspinaczka bez asekuracji nad głęboką wodą) na Majorce. Julija dopiero stawia swoje pierwsze kroki w DWS, co nie znaczy, że zaczęła od prostej drogi. Zdecydowała się bowiem na Weatherman o wycenie 8a+! Jest to prawdopodobnie najtrudniejsze Deep Water Solo zrobione przez kobietę.

BARBRA ZANGLER

Znowu będzie o kobiecie. Tym razem o Austriaczce Barbarze Zangerl, która na swoim koncie ma już kilka imponujących przejść o trudnościach 8a+-9a. Barbara zmierzyła się z 230 m wielowyciągową drogą Sangre de Toro w Austrii, wytyczoną przez Alexa Lugera.

Daj znać jak Ci się spodobało.

Anna Bednarczyk

grafp@pro.onet.pl

Podziwiam zawsze ludzi, którzy są tak wytrwali w dążeniu do celu. Gratulacje dla Dawida Lamy

biegnacamama

biegnacamama@gmail.com

Wspinacze wykonują bardzo ciężką pracę, ja nigdy bym nie zdecydowała się by być jedną z tych opisanych wyżej. Jednak szanuję to bardzo i oby dobrych wieści bylo jak najwięcej.

Sprawdź również :

REALLY BRIEF HISTORY OF BOULDERING

What is bouldering about, who created it, and who does it? Answers for these ans other questions you'll find in this really brief history of bouldering.

LODOWY SPRINTER – wywiad

There is no english version available yet.

DIVE CLIMB REPEAT

Jeżeli ktoś z was śledzi mnie na Instagramie albo Facebooku wie, że jestem nurkiem z licencją PADI. Co najbardziej lubię w tym sporcie i gdzie schodziłam pod wodę?

KOBIETY TEŻ BYŁY NA EL CAP!

There is no english version available yet.

THE DAWN WALL – recenzja

W czwartek 25.10.2018 w kinach można było premierowo obejrzeć film obowiązkowy na liście każdego sympatyka wspinaczki – The Dawn Wall w reżyserii Josha Lowella i Petera Mortimera.

EN