JAK PANDEMIA WPŁYWA NA ŚRODOWISKO?

Rok 2020 jest rokiem przepełnionym raczej nieprzyjemnymi wydarzeniami. Dziesiątkujący ludność wirus, pożary, protesty i strajki na całym świecie. I chociaż dobrze byłoby nie zapominać o globalnym ociepleniu to problem ten zszedł na drugi plan. A przecież nadal borykamy się z kryzysem ekologicznym… Już od jakiegoś czasu zastanawiałam się nad tym jak COVID-19 wpływa na zmiany klimatyczne. Czy w czasach pandemii, przepełnionych restrykcjami są one tak samo dramatyczne jak przed pojawieniem się koronawirusa? A może wszechobecne maseczki i rękawiczki jednorazowe jeszcze pogorszyły zanieczyszczenie świata? Ciekawa odpowiedzi poszperałam trochę w internecie i oto co udało mi się znaleźć.

Jeszcze tak słowem wstępu, zauważyłam pewną analogię między COVID-19, a zmianami klimatycznymi. W obu przypadkach rozwojowi mogą zapobiec tylko i wyłącznie zdecydowane i wczesne działania społeczeństwa. Wydaje mi się, że to jeden z naszych największych problemów jako ludzkości. Sensowne kroki podejmujemy dopiero wtedy, gdy sami zaczynamy dostrzegać i odczuwać skutki kryzysu. Niestety bardzo często dzieje się to za późno… Warto się nad tym zastanowić.


Po pierwsze zanieczyszczenie powietrza. Początkiem kwietnia internet obiegła informacja o świetnej widoczności w północnych Indiach. Tak świetnej, że mieszkańcy tamtych rejonów po raz pierwszy od ok.30 lat mogli dostrzec himalajskie szczyty na horyzoncie. Wtedy też dzienna globalna emisja dwutlenku węgla spadła o 17%, co, jak widać na przykładzie azjatyckiej republiki, okazało się sporą różnicą. I chociaż napawało nas to radością i dzieliliśmy się tym na naszych mediach społecznościowych to niestety nie jest tak kolorowo jak mogłoby się wydawać. Według danych udostępnionych przez NASA w maju poziom CO2 w atmosferze osiągnął najwyższą jak dotąd miesięczną średnią – 417.1 części na milion (co ciekawe od dziewiętnastu lat to właśnie w maju średnia osiąga najwyższą wartość w roku). Wytłumaczeniem tego paradoksu względnej poprawy jest dwutlenek węgla utrzymujący się w atmosferze nawet do stu lat. Należy pamiętać, że nasze działania mają wymiar długoterminowy. Stabilizacja klimatu wymaga przemian, które, aby zdziałały, muszą zostać wdrożone na długo przed krytycznym pogorszeniem się sytuacji.


Horrorem wyreżyserowanym przez koronawirusa są jednorazowe maski i rękawiczki. Od dawna promuje się niekorzystanie z plastiku i wprowadzanie jego eco-friendly zamienników. Jednak wprowadzenie jednorazowych środków bezpieczeństwa w związku z COVID-19 nie wydaje się wzbudzać większego poruszenia. A przecież maseczki, które nosimy nie są z papieru lecz ze sztucznych materiałów. Taka zużyta, wyrzucona w nieodpowiednie miejsce maska finalnie wyląduje pewnie w oceanie (nie wspominając już o przenoszeniu wirusa czy innych chorób). W tym oceanie natomiast będzie stanowić zagrożenie dla żyjących w nim organizmów, które plączą się lub zjadają porzucone przez nas odpadki. Zanim jednorazowa maseczka całkowite się rozłoży minie nawet 450 lat!


Myślmy o tym co, gdzie i dlaczego wyrzucamy. Zajmie to dosłownie chwilkę, a skorzystamy na tym wszyscy. Jak to powiedział Neil Armstrong : “Mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

Daj znać jak Ci się spodobało.

Sprawdź również :

WANDERLUST

Czym jest wanderlust? Jeżeli jesteś ciekaw co kryje za sobą to niemieckie słowo zapraszam do posta.

111 LAT TOPRU

„[…]dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów jestem, na każde wezwanie Naczelnika lub jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawie się w oznaczonym miejscu i godzinie odpowiednio na wyprawę zaopatrzony i udam się w góry według marszruty i wskazań Naczelnika lub jego Zastępcy w celu poszukiwań zaginionego i niesienia mu pomocy.” ~ fragment przysięgi TOPR

10 ADVANTAGES OF DIVING

WOW! Today is seven years since I became a PADI Certified Diver. If only it was possible, I would definitely be under the water now, but well… it is what it is. That's why, since I am sitting at home, I recall dives in different parts of the world. And when I dug up those hours spent in the underwater world in my memory, I realized how many diving behaviors can be used on the surface. So what are the advantages of diving?

TOP 5 PODCASTS

Podcasts turned out to be my biggest quarantine discovery. It is true that I listened to a few before the outbreak of the pandemic, but it was sitting at home looking for entertainment that I found most of the gems that I will recommend to you in this post. Right now podcasts app take up the most space on my phone and is on its main screen.

THE PUSH

W zeszłym tygodniu było filmowo, więc dzisiaj polecę wam jedną z ostatnio przeczytanych przeze mnie książek o tematyce wspinaczkowej – The Push Tommyego Caldwella

EN