111 LAT TOPRu

„[…]dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów jestem, na każde wezwanie Naczelnika lub jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawie się w oznaczonym miejscu i godzinie odpowiednio na wyprawę zaopatrzony i udam się w góry według marszruty i wskazań Naczelnika lub jego Zastępcy w celu poszukiwań zaginionego i niesienia mu pomocy.” ~ fragment przysięgi TOPR

Pomysł na stworzenie organizacji mającej zająć się niesieniem pomocy w Tatrach pojawił się na dwa lata przed jej faktycznym powstaniem. Idea ta narodziła się w głowach Mariusza Zaruskiego oraz Mieczysława Karłowicza. Oboje byli miłośnikami gór, co jeden z nich niestety przepłacił życiem. W lawinie, która 8 lutego 1909 roku zeszła ze zboczy Małego Kościelca w Tatrach zginął Mieczysław Karłowicz. Ten tragiczny wypadek popchnął całe przedsięwzięcie do przodu i 29 października tego samego roku we Lwowie oficjalnie powołano Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.


Wówczas organizacja liczyła zaledwie 11 śmiałków. Aktualna lista ratowników (na dzień 28.02.2020) liczy aż 285 osób, z czego jedynie dwie to kobiety. Dostanie się do TOPRu nie jest łatwym, a tym bardziej szybkim procesem. Jak w takim razie wygląda proces dołączenia do zespołu tatrzańskich ratowników? Po pierwsze należy zdawać sobie sprawę, że nie wystarczy złożyć podania, odczekać na decyzję władz i złożyć przysięgę. Najpierw aspirant musi dostarczyć wykaz działalności górskiej za ostatnie 3lata (ze szczególnym uwzględnieniem działalności w Tatrach Polskich). Podanie powinno być poparte podpisami dwóch członków TOPR, więc dobrze jest się obracać w towarzystwie ratowników (byle nie jako poszkodowany). Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie można przygotowywać się do egzaminu wstępnego. Składa się on z następujących elementów :  • Przy teście sprawnościowo-kondycyjnym na nic się zda podnoszenie ciężarów, brzuszki, podciągnięcia czy bieganie na bieżni. W ramach egzaminu zadaniem kandydata jest pokonanie trasy z Kuźnic, przez Myślenickie Turnie na wierzchołek Kasprowego Wierchu w czasie krótszym niż 1 godzina + jego wiek. Tempo, w jakim należy pokonać tą 7,5 kilometrową trasę nie jest bynajmniej amatorskie. Tak więc, jeżeli ktoś zdecyduje się na dołączenie do TOPRu w wieku 23 lat, na zdobycie Kasprowego będzie miał zaledwie godzinę i 23 minuty.
  • Znajomość topografii Tatr Polskich i terenów przygranicznych nie polega tylko na wiedzy teoretycznej, – nazewnictwo, rozpoznawanie obiektów w terenie i na zdjęciach – ale również praktycznej. Bierze się wówczas pod uwagę fizyczne przejście wszystkich udostępnionych, znakowanych szlaków turystycznych w wymaganym obszarze.
  • Umiejętność jazdy na nartach nie wymaga większej filozofii. Zaliczenie tej część egzaminu gwarantuje bardzo dobra umiejętność przemieszczania się po stoku na sprzęcie skiturowym.
  • Asekuracja i autoratownictwo wiąże się z umiejętnością wspinaczki letniej z prowadzeniem z dolną asekuracją o trudnościach V stopnia, umiejętnością wspinaczki mikstowej z prowadzeniem z dolną asekuracją w rakach o trudnościach IV stopnia, praktyczną umiejętnością partnerskiej pomocy podczas wspinaczki oraz prawidłowym zachowaniem podczas sytuacji awaryjnych.
  • Oczywista jest również znajomość historii i Statutu TOPR, którą w postaci testu pisemnego zalicza się po poprawnym odpowiedzeniu na 25 z 30 zadań.

Po egzaminie wstępnym, który w zależności od potrzeb może odbyć się zarówno latem jak i zimą, adepta czeka dwuletni staż kandydacki, a następnie kolejne, końcowe sprawdzenie jego umiejętności.


Ja już od jakiegoś czasu jestem zafascynowana pracą ratowników. Bardzo imponuje mi ich pasja do gór i chęć pomocy ludziom, którzy jej w tych górach potrzebują. Nie ukrywam, że gdzieś tam z tyłu głowy kiełkuje mi pomysł na dołączenie w szeregi takiej organizacji. Czeka mnie jednak jeszcze długa droga, żeby spełnić wszystkie wymagania.

W między czasie wspieram jak mogę i was też do tego zachęcam. Jest to możliwe poprzez wpłacenie dowolnej kwoty lub przekazanie 1% podatku na

Fundację TOPRu. Poza tym nie narażajcie niepotrzebnie siebie, a co za tym idzie również ratowników.

Daj znać jak Ci się spodobało.

Sprawdź również :

REALLY BRIEF HISTORY OF BOULDERING

What is bouldering about, who created it, and who does it? Answers for these ans other questions you'll find in this really brief history of bouldering.

LODOWY SPRINTER – wywiad

There is no english version available yet.

DIVE CLIMB REPEAT

Jeżeli ktoś z was śledzi mnie na Instagramie albo Facebooku wie, że jestem nurkiem z licencją PADI. Co najbardziej lubię w tym sporcie i gdzie schodziłam pod wodę?

KOBIETY TEŻ BYŁY NA EL CAP!

There is no english version available yet.

THE DAWN WALL – recenzja

W czwartek 25.10.2018 w kinach można było premierowo obejrzeć film obowiązkowy na liście każdego sympatyka wspinaczki – The Dawn Wall w reżyserii Josha Lowella i Petera Mortimera.

EN